Zber bylín v tomto období. Ktoré?

Zber bylín v tomto období. Ktoré?

Zber bylín v tomto období. Ktoré?

Prišiel čas zberu ďalších prepotrebných a prospešných bylín. Pripomínam len, že žiadnu informáciu tu podanú nemožno brať ako medicínsku radu či odporúčanie.

Kvet šípky. Práve kvitnú divé ruže. Zbierame kvet. Vhodný na relaxačné kúpele, zmiernenie bolestí hlavy, slabšie tonikum. Z okvetných lístkov je možné pripraviť ružovú vodu: liečba akné, fľakov na tvári a hrudi.

Repík lekársky. Nakoľko je veľmi suchý rok, repík predčasne kvitne, Zbierame celú byľ, s kvetom aj so zelenými listami. Príprava kúpeľov pri ochoreniach kože, vyrážky, ekzémy, začervenanie kože, zápaly, strie, menšie jazvy. Vnútorne vo forme odvaru na angíny, zápaly ústnej dutiny, hrdla, hrtana, listy pri tvrdnutí pečene, reumatizme a poruchách sleziny. Masť z repíka pri kŕčových žilách. Repík je vôbec jedna z našich najlepších bylín.

Slez maurský. Je najvyšší čas vysiať semená.

Zemedym lekársky. Strašná burina, ale veľký pomocník. Kúpele pri chorobách pokožky, zápaloch kože, akné, vyrážkach, čistí pleť. Pomáha pri migrénach, sedacie kúpele pri hemeroidoch. Silné odvary pri mokvajúcich zápaloch a ranách. Zemedym nesmú užívať tehotné ženy!!! Pitie čaju tiež uvážene, nakoľko pôsobí na hladkú svalovinu – obmedzuje dýchanie a činnosť srdca. Radšej pitie zemedymu konzultujte s niekym skúseným. Ale na vonkajšie použitie je neprekonateľný.

Prosím, všetko zbierajte mimo poľnohospodársky aktívnych oblastí. 

You must be logged in to post a comment

Copyright Som Slovan© 2020