slovanské amulety

slovanské amulety

Staroveké slovanské amulety. Slovania boli vždy známi svojou schopnosťou šikovne vyrábať rôzne ozdoby, ktoré majú nielen dekoratívnu, ale aj ochrannú funkciu. Takéto amulety, ako sú slovanské, chránia pred chorobami a zlými duchmi a umožňujú človeku komunikovať s prírodou as vyššími právomocami.
V tomto článku čitateľom porozprávame nielen o amuletoch starých Slovanov, ale aj o ich rozdieloch, službách, stvorení. Ešte dnes mnoho dievčat zdedilo staré postavy babičiek, ručne vyšívané uteráky, zábaly, obrusy. Každý model má navyše svoj osobitný posvätný význam, ktorý si moderný človek nevšimol.
ÚDAJE O DOMÁCNOSTI
Pri pokládke nového domu položili Slovania kúsky vlny, vosku, hrsť obilia a dokonca aj koňskú hlavu. To všetko bol talisman. Druhým posvätným miestom v dome je matrica, na ktorej bolo vyrezané „koleso klanu“. Pod dverami bola zvyčajne zavesená podkova a v červenom rohu boli zavesené rituálne uteráky s vyšívanými postavami Lada, Mokoshi a Lely.
bábiky Charm
Bábika Božieho oka je najstaršia kúzelná bábika navrhnutá pre domácnosť. “Oko Božie” bolo umiestnené nad prednými dverami, v dome aj v miestnosti, zavesené nad postieľku. Bábika by mala byť na nápadnom mieste, aby ju každý hosť rozptyľoval a zabudol na zlé úmysly a myšlienky, ak nejaké existujú.
BIRD HAPPINESS
„Bird of Happiness“ je tiež amuletom pre bábiky, ktorý bol strážcom rodinného šťastia a prosperity. Tento amulet mohol byť vyrobený iba z dreva určitých druhov – smrek, jedľa, sibírsky céder. Vtáky šťastia kedysi viseli v každom dome na chodbe pod stropom, takže každý, kto vstúpi do domu, prechádza pod nimi, aby mohli filtrovať energiu prichádzajúcu do domu, čím úplne vylučujú negatívny a preskakujú pozitívny.
korouhvička
Staré slovanské amulety sú rozmanité, zahŕňajú meteorologické kamery inštalované na domoch, ktoré boli pôvodne talizmanom, a nie dekorácie, ktoré chránia dom pred nepriazňou osudu. Figurka s vetrovou lopatkou bola obyčajne vyrobená z dreva vo forme kohúta.
ZÁVODY A COLNÉ ÚDAJE
Slovania vedeli, že každý domov má slabiny, ktorými prenikajú temné sily. Otvory vytvorené medzi stenou domu a okenným rámom boli uzatvorené platničkami, ktoré tiež neboli vynájdené ako dekorácie, ale ako ochrana. Na zvýšenie účinku okenných doštičiek a uzáverov boli ozdobené kúzlami, v ktorých sa pre tieto motívy použili rôzne symboly: antropomorfný, zoomorfný, geometrický a kvetinový. Boh Yarilo a slnko boli najčastejšie umiestnené do otvorov, pôsobili ako talizman a amulet proti nočnej zlosti. Medzi Slovanmi boli slnečné značky umiestnené aj na strechách domov, napríklad veterná lavica vo forme slnka.
Stredný uterák mal často taký slovanský amulet, ako je obraz hromu (kruh rozdelený do šiestich sektorov) – tento symbol nosil boh Rod a Perun. Prítomnosť symbolu spôsobila, že Slovania verili, že blesk sa nikdy nedostane do domu. Blízko znamienka slnka bolo takmer vždy znamenie zeme, ktoré svedčilo o jednote nebies a zeme, nebeských a pozemských.
CHARAKTERY TELO A PENDANT
Najstarším amuletom Slovanov je uzol. Ak veríte vieru, potom rôzne uzly mali rôzne významy a účinky. Najdôležitejšia vec je, že uzly vlastnili a mali veľkú silu a mohli byť nasmerované tak v dobrom, ako aj v zlom smere.
Uzly „Nauza“ prenášajú magickú silu, chránia pred nešťastím a liečia. Nauz možno hovoriť, doplnený ziskom, napríklad, bylinkami, kovovými figúrkami, kameňmi.
Najjednoduchším nauzom je solárium, kruh, ktorý je symbolom slnka. Solárne uzly chránia pred zlým duchom a pred nepriateľom.
OBEREGI náramok
Kúzla vo forme náramkov nosili muži aj ženy. Takéto amulety boli vyrobené v Rusku z kostí, skla, kovov, drôtov. Náramky boli zdobené kosoštvorcami (symboly Zeme) a slnečnými značkami. Bohatí Slovania si dovolili kúpiť náramky s komplexnou okrasnou sériu, ktorá zobrazovala celé scény.
CHARAKTERY VÝŠIVKY
Výšivka sa aplikovala na tie časti kostýmu, cez ktoré sily zla mohli preniknúť do tela. Preto bola výšivka označovaná ako ochranná, pretože strážila. Ochranný vzor bol aplikovaný na manžety, golier, výstrih, lem. Slovania sa domnievali, že parfumy neprenikli tkaninou, pretože pri jeho výrobe sa používali predmety strakaté ornamentom. Preto na miestach, kde čarovná textília skončila, bolo potrebné chrániť výšivkou.
================================================== =
Tradície – Genesis – História: https://artsgtu.ru/blog
Vedas – kroky k harmonickému životu: https://mdeva.ru/
surový preklad 🙂

You must be logged in to post a comment

Copyright Som Slovan© 2020