cesnak ako nám pomôže?

cesnak ako nám pomôže?

CESNAK A JEHO VÝNIMOČNÉ VLASTNOSTI:

Je známe, že vôňa cesnaku je ľahko rozpoznateľná a veľmi silná. O cesnaku je veľmi veľa napísaného v odbornej literatúre a biomedicínska databáza – Medline obsahuje 4245 vedeckých článkov o cesnaku. Cesnak hrá významnú úlohu v prevencii a pomáha pri viac ako 167 rôznych chorách, vrátane rakoviny, cukrovky, aterosklerózy, otravy ortuťou. V skutočnosti možno s presvedčením povedať, že rozšírením cesnaku po celom svete a to vo forme potraviny aj lieku, sa môže predísť miliónom úmrtí každý rok. Podľa štatistík WHO, ľudia v chudobných krajinách zomierajú hlavne na infekčné choroby, ktoré sú spôsobené nedodržiavaním hygienických noriem, podvýživou a tiež depresívnym emocionálnym stavom spojeným s chudobou. Cesnak môže byť výbornou alternatívou očkovaniu, ktoré sa presadzuje hlavne z ekonomických a politických cieľov. Cesnak je možné ľahšie získať, šíriť a ľudia si ho môžu sami pestovať. Vedecké štúdie ukázali, že cesnak má silné protiinfekčné vlastnosti.
Experimentálne bolo potvrdené, že cesnak zabíja vírusy a baktérie týchto druhov:
Zlatý stafylokok – Staphylococcus aureus
Hubové formácie v ústnej dutine
Baktéria Pseudomonas aeruginosa, vrátane rezistentných kmeňov
Cytomegalovírus zo skupiny herpes vírusov
Aflatoxikóza – choroba spôsobená aflatoxínom – druh mykotoxikózy
Helicobacter pylori – baktéria, ktorá infikuje organizmus človeka
Kvasinková infekcia – zvyčajne ju spôsobuje Candida Albicans
Baktéria Klebsiella
Kmene baktérie Vibrio cholerae
Mycobactérium tuberculósis
Baktérie rodu Klostrídium
Jednoduchý herpes prvého a druhého typu
Parainfluenza- vírus tretieho typu
Cow orthopoxvirus
Vírus vezikulárnej stomatitídy
Rinovírusy druhého typu
Streptokokové infekcie skupiny B
To je len špička ľadovca pokiaľ ide o vlastnosti cesnaku v boji s infekciami. Výskumy ukazujú, že cesnak priaznivo vplýva na priebeh liečby 167 chorôb, ale najväčšiu pozornosť vedcov zaujala rola cesnaku v prevencii srdcovocievnych a onkologických ochorení – dvoch najrozšírenejších príčin úmrtí v krajinách prvého sveta. Farmaceutický priemysel sa v jednom období snažil vytvoriť takzvanú polikapsulu, čo znamená kombináciu rôznych liekov pre liečenie kardiovaskulárnych ochorení (vysoký alebo nízky tlak, vysoký cholesterol, zlá zrážanlivosť krvi,..), ale všetky pokusy boli bez efektu. Väčšina liekov má príliš veľa vedľajších účinkov, čo zvyšuje toxický účinok na organizmus. Prírodné látky majú opačný účinok.
Zoznam kardioprotektívnych vlastností cesnaku:
Spomalenie procesu tvorby aterosklerotického plaku
Zredukovanie množstva bieleho tukového tkaniva, posilňuje srdcový sval
Predchádza zrážaniu krvi
Znižuje krvný tlak
Rozširuje cievy
Spomaľuje oxidáciu (antioxidačné vlastnosti)
Eliminuje zápal ciev
Cesnak tiež eliminuje rakovinové bunky rôznych typov:
Lymfoblastická leukémia
Myeloidná leukémia
Rakovina prsníka
Krčku maternice
Hrubého čreva
Žalúdka
Chronická lymfocytárna leukémia
Rakovina pečene
Pankreasa
Limfoma
Melanoma
Osteosarkoma
Cesnak obsahuje širokú škálu fytokomponentov, ktoré ovplyvňujú najmenej 150 rôznych fyziologických reakcií u cicavcov. Všetky potraviny obsahujú nielen sacharidy, bielkoviny, tuky a energiu, ale aj génovú a epigénovú informáciu. Neuveriteľné vlastnosti cesnaku odrážajú nekonečne zložitý vzťah medzi rastlinnou a živočíšnou ríšou. To znamená, že tieto produkty je dôležité používať nielen ako liek, ale je potrebné ich zahrnúť do každodennej stravy, od ktorej závisí zdravie nášho organizmu na molekulárnej úrovni.
Fedor Dmitrievič Škrudnev

You must be logged in to post a comment

Copyright Som Slovan© 2020