na kašeľ

na kašeľ

PROSTRIEDKY ĽUDOVEJ MEDICÍNY PROTI KAŠĽU:

Na potlačenie kašľa v domácich podmienkach je možné použiť rady tradičnej medicíny našich predkov. Efektívny účinok proti kašľu majú niektoré potraviny, ktoré sa vždy nájdu doma.

1. Zjesť 1 – 2 šálky tekutej ovsenej kaše varenej v mlieku.

2. Zjesť 150 – 200 g šalátu z reďkovky s 2 lyžicami rastlinného oleja, alebo smotany.

3. Nakrájať na jemno 10 zrelých jabĺk, zaliať 1 litrom vody a variť na miernom ohni po dobu 10 – 15 minút. Konzumovať v teplom stave 150 – 200 ml 4 krát denne.

4. Hrsť lúpaných drvených orechov (lieskové, vlašské orechy, cédrovo-borovicové oriešky) variť (dusiť) na miernom ohni v 1 litri mlieka 30 minút. Prijímať po pohári spolu s jadierkami 3 krát denne v teplom stave (piť po malých dúškoch).

5. Zmiešať 2 lyžice čerstvého masla, 2 žĺtky z čerstvých vajec, 1 čajovú lyžicu pšeničnej múky a 2 čajové lyžičky medu. Prijímať po 1 lyžičke 4 – 6 krát denne.

6. 2 polievkové lyžice nakrájaných plodov fíg zaliať 2 pohármi horúceho mlieka a variť na miernom ohni 5 minút. Piť v teplom stave 2/3 – 3/4 poháru na noc.

7. Prijímať 2 – 3 krát denne 1 – 2 polievkové lyžice mrkvovej šťavy s medom a s cesnakovou šťavou v pomere 1:1:1, alebo brusnicovú šťavu s medom v pomere 1:1 po 50 – 100 ml denne.

8. 500 g olúpanej cibule nakrájať alebo rozdrviť, pridať 50 g medu, 400 g kryštálového cukru a variť na miernom ohni v 1 litri vody 3 hodiny, následne ochladiť a precediť. Prijímať v teplom stave 1 polievkovú lyžicu 4 – 6 krát denne pri silnom kašli. Skladovať v uzatvorenej nádobe v chladničke.

9. Šťavu z chrenu s medom v pomere 1:1 prijímať 2 krát denne po 1 polievkovej lyžice ráno a večer.

10. 1 polievkovú lyžicu medu, citrónovú šťavu a 2 čerstvé vajcia dobre premiešať, zaliať pohárom vriacej vody a ešte raz premiešať. Prijímať počas dňa malými dúškami každú hodinu.

11.Cibuľový sirup – recept

Cibuľový sirup sa mi spája s detstvom. Vždy keď sme boli s bratom chorľaví, tak nám rodičia takto spestrili najmä jesenné sychravé obdobie. U mňa s úspechom, brat sa tejto medicíne vytrvalo bránil. Na jeho škodu. Spraviť si cibuľový sirup je úplne jednoduché. Toto je recept od mojej mamy:

Suroviny:

  • 2 veľké cibule,
  • med (alergici môžu použiť obyčajný cukor)
  • citrón (tiež nie je nutný, ja ho používam pre lepšiu chuť)

Ako na to:

Cibuľu a citrón nakrájajte na kolieska (plátky). Postupne ich klaďte do väčšej sklenenej nádoby. A to pekne v poradí – koliesko cibule – plátok citrónu, pričom každé zalejte polievkovou lyžicou medu.

Nádobu na 2-3 hodinky odložte, pokým cibuľa pustí šťavu a následne môžete sirup scediť. Predtým prípadne ešte zvyšnú cibuľu dobre postláčajte, aby ste získali aj tú poslednú kvapku medecíny 🙂

You must be logged in to post a comment

Copyright Som Slovan© 2020