Vedomé dýchanie

Vedomé dýchanie

Vedomé dýchanie

Keď človek ovláda svoje dýchanie, stáva sa pánom svojho života. Dýchanie je naša najdôležitejšia a nevedomá funkcia. Vieme, že bez jedla a vody vydržíme niekoľko dní, ale bez vzduchu neprežijeme ani pár minút.

Pre život je dýchanie oveľa dôležitejším procesom ako jedlo a „ dýchanie je mostom medzi telom a mysľou “. Aby sme dostali jedlo a tekutiny, potrebujeme finančné zdroje na dýchanie, nie sú potrebné. Vzduch je zadarmo, dostávame ho zadarmo od prírody, je nevyčerpateľný. A preto si ho tak málo vážime, a to je veľmi smutné!

Podľa starodávnych tradícií dodáva dýchanie, nie jedlo, telu pôvodnú energiu. Pred tisíckami rokov starí liečitelia prišli na to, že „vzduch je zásobárňou energie“ a odporúčali: „Ak ochoriete, dýchajte zhlboka.“ A podľa starého sanskritského príslovia – neexistuje choroba, ktorú by nebolo možné vyliečiť dýchaním.

Trvanie ľudského života závisí aj od správneho a hlbokého dýchania. Domorodí Američania, Indiáni, nazývali vzduch „ríšou myšlienok“ a učili svoje deti od malička dýchať pomaly a zhlboka s vysvetlením, že im to dodá novú silu a dynamiku, povzbudí a stimuluje ich viac ako jedlo a vodu, ktoré konzumujú každý deň.

Dýchanie každého človeka je iné. Väčšina ľudí dýcha nevedome a vy musíte dýchať vedome. Chorý dýcha rýchlo a zdravý – pokojne, rytmicky. Všetci sme si všimli, že keď sme prekvapení, zatajujeme dych a keď sa bojíme, zrýchlime to.

Keď sme úzkostliví alebo úzkostliví, ťažko si povzdychneme – ide o sebaobrannú reakciu tela, pri ktorej sa mimovoľne zhlboka nadýchneme a dlho vydýchneme. Rýchle a plytké dýchanie, takzvaná hyperventilácia, je bežnou reakciou na stresové situácie, ktorým čelíme každý deň. Rýchle dýchanie vedie k rýchlej oxidácii krvi, a to – k hromadeniu sedimentu v cievach a v dôsledku toho – k ich zúženiu a upchatiu, k bolestiam hlavy, bolestiam hrdla a nosa, depresiám, zlej nálade, depresiám a mnohým ďalším.

Rýchle, plytké, hlučné a plytké – to je NESPRÁVNE dýchanie. SPRÁVNE DYCHANIE znamená zhlboka sa nadýchnuť, chvíľu ho zadržať, pomaly a potichu vytiahnuť a musia byť zapojené nielen pľúca, ale aj brušné svaly. Vykonáva sa plynulo, hlboko, pokojne a s určitým rytmom.

Okrem toho, že vás upokojí, uľaví vám na hrudníku a chrbtici. Keď dýchate rovnomerne, dýchanie je oveľa efektívnejšie, pretože každý dych poskytuje oveľa viac vzduchu a vitality. 

zdroj: z útrob internetu a múdrosť našich predkov

You must be logged in to post a comment

Copyright Som Slovan© 2020