Včely a muchy

Včely a muchy

Včely a muchy

Ľudia sa delia na dve kategórie.:”na muchy a na včely”.
Mucha môže lietať nad širokou lúkou plnou kvetov , pritom vždy objaví hnoj. A včela opačne. Tá môže lietať aj nad poľom plným hnoja a nájde kvietinku.
(sv.Pajsij Svätohorský)

Tento citát ma motivoval k zamysleniu sa nad situáciou, ktorá tu aktuálne je. Ocitli sme sa všetci v jednom obrovskom manipulatívnom procese. Všetci sme v jednom a tom istom svete, ktorý ohrozuje vírus. Príde mi to chvíľami detinské, čo tu vystrájame, chvíľami zas mám nepríjemné pocity, lebo viem, čo sa môže stať, keď sa narušia bežné spoločenské procesy. Ak narušíme školský systém, narušíme v našich deťoch zdravé návyky a potreby vzdelávať sa. Následky môžu byť nedozierne… Ak narušíme výrobné procesy, ktoré jeden na druhý úzko nadväzujú, bude trvať dlho, kým sa to znova dá do poriadku. Mnohé medzičlánky navždy vypadnú, iným slovom skrachujú… a budú musieť byť nahradené inými. Ak narušíme podnikateľskú sféru ako takú, väčšina pracujúcich príde o prácu. V preklade – o peniaze. Nechcem písať, čo sa stane, ak prídu o prácu obaja manželia, ktorí žijú v dome, alebo v byte na hypotéku… Ak narušíme štandardný chod nemocníc, úmrtia môžu byť na úplne iných miestach, než sa Covidtrend vo svojich nariadeniach domnieva. Ešte že potraviny a drogéria zostávajú v normálnom režime. Pochopiteľne.  

Reakcie na tieto a to iba začínajúce procesy, ktoré tu spomínam sú rôzne. Ale poviem vám, je tu v tom zmätku príliš veľa múch. Sú úplne všade a nachádzajú práve to, čo hľadajú.

Prihováram sa k vám všetkým, zamerajme sa na kvety, nech sa z nás stane jeden nádherný úľ, z ktorého vylietavajú včely iba preto, aby našli kvety a obohatili tak celé spoločenstvo včiel. Verte mi, kvetov tu je dosť. Ešte stále kvitnú, ešte stále ich máme.

To len muchy vytvárajú dojem, že žijeme obklopení hnojom.

Ľudia sa delia na dve kategórie: “na muchy a na včely”.
Mucha môže lietať nad širokou lúkou plnou kvetov , pritom vždy objaví hnoj. A včela opačne. Tá môže lietať aj nad poľom plným hnoja a nájde kvietinku.

Milan Kern

You must be logged in to post a comment

Copyright Som Slovan© 2020