Hnisavé rany musia byť vyčistené a umyté. Na tento účel tradičná medicína používa rôzne pleťové vody, obklady a umývanie.
1. Na zavlažovanie a pleťové vody používajte šťavu z aloe, ktorá má silný protizápalový účinok. K tomu sú vhodné aj brusnice močiarne, ktorých šťava a kaša z bobúľ majú liečivé vlastnosti.
2. Šťava z čerstvých lúpaných listov orgovánu sa môže navlhčiť obväzom a aplikovať na hnisavé rany niekoľko hodín.
3. Hroznové listy sú schopné zastaviť krvácanie a majú antibakteriálne a protizápalové účinky. Je potrebné ich rozdrviť, aby naštartovali šťavu. Z tejto kaše sa vyrábajú obväzy, ktoré by sa mali meniť niekoľkokrát denne.
4. Čučoriedkové listy, varené vo vriacej vode, sa používajú ako pleťové vody a zavlažovanie čerstvých hnisavých rán.
5. Zrazená krv a hnis z okrajov rany pomôžu odstrániť pleťové vody z kyslej kapusty alebo soľanky.
6. Cibuľa prispieva k absorpcii hnisavých abscesov.
7. Mladé slivkové listy naparujte a pravidelne nanášajte na hnisavé rany.
8. Čerstvé drvené listy pohánky majú liečivý účinok. Pomôžu s hnisavými ranami a abscesmi.
9. Tradičná medicína odporúča používať strúhanú mrkvu alebo jej rozdrvené listy ako krém na hnisavé rany.
10. Zmäkčiť hnisavú ranu pomôže pleťové vody z bylín a koreňov sladkej ďateliny.
11. Čerstvá šťava a reďkovkové výlisky sú vhodné na ošetrenie a liečenie hnisania.
12. Hnisavé rany môžete dezinfikovať výliskami listov skorocelu, lopúcha, červenej repy a jelše.
13. Vredy a hnisavé rany môžete ošetriť obkladmi z nechtíka. Bujón sa pripravuje nasledovne: 20 g kvetov sa varí vo vriacej vode (200 ml). Nálev musí byť vyzretý najmenej tri hodiny.
14. Pár lyžíc šafranových stigiem sa zaleje pohárom vody a povarí sa pol hodiny. S týmto vývarom sa povrch hnisavých rán umyje a navlhčí.
15. Ak sa hnisavá rana dlho nehojí, použite pleťové vody z listov globulárneho eukalyptu. Za týmto účelom urobte odvar (30 g listov na pohár vriacej vody), ochlaďte ho a preceďte. Bujón sa zriedi vodou (200 ml bujónu / 1 l vody) a použije sa na kúpanie a oplachovanie.
16. Na pleťové vody sa používajú aj alkoholové tinktúry. Jedľa sa môže lúhovať na vodku (100 g kôry na 200 g vodky; treba to trvať na týždni) alebo na žihľave (litrová fľaša musí byť naplnená olúpanými listami žihľavy a naplnená alkoholom a potom lúhovaná dva týždne na dobre osvetlenom mieste).
17. Hnisavé rany sa odporúča ošetrovať obkladmi a pleťovými vodami z listov jahôd.
18. Pleťové vody z džúsu paliny pomôžu vyčistiť krv a dezinfikovať hnisavú ranu.
19. Pomôže pri liečbe hnisavých krémov na rany z odvaru divokej ruže (kvetov a plodov). Majú tiež silný antiseptický účinok, ktorý zabráni infekcii rán.
20. Na umývanie rán sa používa odvar z kôry brestu hrabového, z ktorého im vyrábajú pleťové vody.
Liečba hnisavých rán masťami a olejmi
Na ošetrenie hnisavých rán existuje veľa alternatívnych metód, medzi ktorými majú významné miesto liečivé masti. Variť ich môže každý. Tu je niekoľko dobrých receptov.
1. Na mazanie a obklady na hnisavé rany použite zmes vareného rastlinného oleja a nálevu z vápna. Komponenty musíte kombinovať, až keď je olej sotva teplý.
2. Zmiešajte 80 g včelieho medu, 20 g xeroformu a 20 g rybieho oleja. Predbežne vyčistite hnisavú ranu a naneste masť obväzom na jeden deň.
3. Infúzia ľubovníka bodkovaného v olivovom oleji je vhodná na mazanie hnisavých rán: rýchlejšie sa hoja. Tento liek sa môže dlhodobo uchovávať v chladničke.
4. Žezlo mullein (5 dielov) sa kombinuje s maslom (10 dielov) a hnisavé rany a vredy sa lubrikujú.
5. Žieravý bylinný sedum (1 diel) sa musí zomlieť na prášok a zmiešať s maslom alebo vazelínou (4 diely).
6. Zmiešajte jednu polievkovú lyžicu prášku zo suchých listov a kvetov vrchnáčika a žihľavy, pridajte včelí vosk (20 g), borovicovú živicu (20 g) a jednu čajovú lyžičku aloe a lykopódiovej šťavy. Potom do zmesi pridajte ôsmu čajovú lyžičku spáleného kamenca a zmes nalejte do vriaceho kuracieho tuku. Liek musíte variť najmenej hodinu a pol na miernom ohni za stáleho miešania, aby sa nespálil. Potom sa zmes prefiltruje cez tenkú tkaninu a ochladí sa. Naneste silnú vrstvu liečiva na obväz alebo gázu a priložte na hnisavú ranu. Procedúru musíte opakovať dvakrát denne.
7. Dobrým vonkajším ľudovým liekom na liečbu hnisavých rán sú masti na báze medu. Môžete kombinovať med s bravčovým tukom v pomere 6: 2 alebo s rybím olejom a xeroformom v pomere 8: 2: 2. Ingrediencie sa dobre premiešajú a nanášajú sa obväzom na predtým vyčistenú hnisavú ranu. Jeden postup za deň je dosť.
8. Tu je recept na masť na veľké hnisavé rany. Budete potrebovať lyžicu kozieho tuku, pol lyžice soli a jednu lyžicu nadrobno nakrájanej cibule. Ingrediencie sa opatrne vtierajú a na postihnuté miesto sa nanáša masť. Zhora musí byť aplikovaný obväz. Tento liek čistí hnisavú ranu, takže sa spočiatku nebojte silnej bolesti. Kým nie je rana úplne jasná, obväz sa mení každý deň.
Liečba hnisavých rán práškami
… Aby bola hnisavá rana jasná a hojila sa rýchlejšie, môže byť posypaná koreňmi močiara kalamusového, rozomletého na práškový stav.
2. Je užitočné posypať hnisavé rany peľom borovice alebo práškom zo sušených listov čerešní.
3. Ak listy žihľavy vysušíte a rozdrvíte na prášok, môžete liečiť hnisavé rany, vredy a abscesy. Podobným spôsobom sa používajú aj listy padacieho uzáveru a kvety posteľnej komory.
4. Ďalším populárnym liekom, ktorý môže pomôcť pri liečbe hnisavých rán, je prášok z koreňov horce krížovej.
autor:
zachovaná múdrosť predkov a príroda
Musíte byť prihlásený, aby ste mohli zverejniť komentár.